Ύλη εξετάσεων

Βασικό Βιβλίο

Παπαδάκης Βασίλης, Στρατηγική των Επιχειρήσεων: Διεθνής και Ελληνική Εμπειρία, Τόμος Α’ Θεωρία, Εκδόσεις Μπένου, 2016, 7η έκδοση (Ριζικά διαφοροποιημένη σε σχέση με την 6η έκδοση του 2012).

Το βιβλίο αυτό καλύπτει τις απαιτήσεις του μαθήματος, δίνοντας ταυτόχρονα την Διεθνή αλλά και την Ελληνική διάσταση στα θέματα της Επιχειρησιακής Στρατηγικής.

Στην  εξεταστέα  ύλη   περιλαμβάνεται όλο το βιβλίο, εκτός των εξής (όπως περιγράφεται στη συνέχεια)

•  Κεφάλαιο 4 (συμπεριλαμβάνεται το κεφάλαιο, εξαιρείται το παράρτημα με τις δηλώσεις αποστολής)
  •  Κεφάλαιο 5 (συμπεριλαμβάνεται το κεφάλαιο, όμως εξαιρούνται οι σελίδες 226-240)
  • Κεφάλαιο  9  (Στρατηγική Διεθνοποίησης- όλο το κεφάλαιο είναι εκτός ύλης)
  • Κεφάλαιο  11  (Στρατηγικές Συμμαχίες- όλο το κεφάλαιο είναι εκτός ύλης)
  • Κεφάλαιο 14 (Λήψη στρατηγικών αποφάσεων και διαμόρφωση στρατηγικής- όλο το κεφάλαιο είναι εκτός ύλης)
  • Κεφάλαιο 15 (τεχνικές χαρτοφυλακίου για λήψη στρατηγικών αποφάσεων- όλο το κεφάλαιο είναι εκτός ύλης)
  • Κεφάλαιο 16 (Επιχειρηματικό Σχέδιο- όλο το κεφάλαιο είναι εκτός ύλης)

Στην εξεταστέα ύλη  περιλαμβάνεται και η Μελέτη Περίπτωσης (Swatch: Τμήματα Α,Β,Γ,Δ,Ε, Στ). Μέχρι να παραλάβετε το βιβλίο, το Πρώτο Τμήμα της Swatch μπορείτε να το κατεβάσετε και από την ιστοσελίδα του Β. Παπαδάκη στη διεύθυνση www2.aueb.gr/users/papadakis.

Αν οι εξετάσεις διεξαχθούν με κλειστά βιβλία (τα τελευταία 10+ χρόνια οι φοιτητές επιλέγουν αυτόν τον τρόπο εξέτασης), θα πρέπει να μπορείτε να απαντήσετε σε τυχόν ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις που θα αφορούν τη μελέτη περίπτωσης της Swatch, σε σχέση με οποιοδήποτε θέμα αναλύσαμε στο μάθημα της στρατηγικής. Σε καμία περίπτωση δεν απαιτείται η αποστήθιση της μελέτης περίπτωσης ή η γνώση μικρολεπτομερειών.

Καλή επιτυχία στις εξετάσεις

Βασίλης  Παπαδάκης

Σημείωση 1: Hύλη αυτή αναφέρεται στο χειμερινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2018-2019. Ενδέχεται στο μέλλον να τροποποιηθεί.

Σημείωση 2: Στην εξεταστέα ύλη συμπεριλαμβάνονται και τα παραρτήματα των κεφαλαίων (εκτός του Π 4).

Σημείωση 3: Κάποιες επιπλέον πληροφορίες για το μάθημα μπορείτε να βρείτε στο e-class του μαθήματος.

ΑΡΧΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ Τμήμα Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής Επιχειρησιακή Πολιτική και Στρατηγική Ύλη εξετάσεων